Založ si blog

Eduardov rebrík

 

Na úrade Banskobystrického samosprávneho kraja vyvesili 29. Augusta 2015 dve čierne zástavy. Nebolo by to nič čudné v iný deň roku, i keď smrť dvoch zamestnancov úradu je určite tragédia. Problém je však v tom, že tento deň nikto nezomrel, ale  pripadol na 71. výročie SNP.

Vtedajší župan, ktorého negatívny vzťah k tejto najvýznamnejšej udalosti našich dejín, je dobre známy, však poňal túto udalosť svojsky, čiže kotlebovsky. Namiesto vyvesenia štátnej vlajky, ako prikazuje protokol pri štátnom sviatku, dal čiernymi zástavami najavo svoj odpor k povstaniu, ktoré považuje za boľševický puč  a partizánov za banditov.

A zatiaľ čo sa vrcholoví politici predháňali v rozhorčených reakciách a avizovali trestné podania, našiel sa jeden muž, ktorý prešiel od prázdnych slov k činu. Vyliezol po obyčajnom drevenom rebríku a jednoducho zvesil obidve čierne zástavy…

Tým človekom bol Eduard Chmelár. Dlhoročný mierový aktivista, ktorý porozumel významu tohto slova. Svojim skutkom zmyl hanbu, ktorá by na nás zostala, keby sme sa len mlčky pozerali na to, ako niekto zvrátene prekrúca našu históriu.

To, že napokon skončil na polícii Eduard Chmelár je len symptómom tejto doby. A to že o pár rokov skončil vo funkcii samotný župan je už o tých povestných božích mlynoch.

Pred pár mesiacmi odpadol na železničnej stanici človek. A zatiaľ čo sa vytvoril, ako to už býva na Slovensku dobrým zvykom, okolo neho hlúčik ľudí, ktorý to len komentoval a prizeral sa, pribehol z vlaku jeden muž, ktorý okamžite začal konať a kriesiť ležiaceho.

Tým človekom, ktorý napokon za asistencie ďalšej osoby pomohol svojmu blížnemu, bol Eduard Chmelár. To, že sa napokon z hlúčika ozývali poznámky, že si robí kampaň, znie opäť symptomaticky…

Ale aj o inom hovoria tieto dve udalosti.

Eduard Chmelár vonia človečinou. Takou, čo vzplanie ako oheň, čo vyjde z brehov, ako rozbúrená rieka. Koná emotívne, keď cíti krivdu a nespravodlivosť . Nekalkuluje, neváha, ale obrazne povedané celým svojim životom rovno  nalieva ľuďom z tej domácej päťdesiatdvojky…

Niekomu chutí, niekomu nie. Niekto si pýta ďalší pohárik…iného zatrasie. A to je v poriadku. Sú skrátka aj ľudia,  čo majú radšej vínko…

Ale v jednom si môžete byť istý. Eduard Chmelár je autentický. Nebude z neho nikdy marketingový produkt, ani drevená figúrka v rukách oligarchov-bábkohercov. Neuhne a vždy si k vám kľakne, keď budete potrebovať kriesiť.

A keď bude treba opäť vyjsť na drevený rebrík, tak to urobí. Aj ako prezident.

A poviem vám jedno. Ja sa k nemu pridám. Mne totiž tá jeho domáca náramne chutí…

 

Martin Štunda

washington, NEPOUZIVAT

Pri dvoch nočných streľbách vo Washingtone jeden mŕtvy a osem zranených

20.09.2019 10:07

Prvá streľba sa odohrala len zhruba tri kilometre od Bieleho domu.

elektromobil nabijanie nabijacka

Podpora elektromobility je nedostatočná, tvrdí Zväz automobilového priemyslu

20.09.2019 10:03

Podpora elektromobility na Slovensku je podľa Zväzu automobilového priemyslu SR v súčasnosti nedostatočná.

finsko

Chceme brexit s dohodou. Ale na tanec treba dvoch

20.09.2019 10:00

"Je v záujme EÚ aj Británie, aby našli dohodu o brexite. Pred nami stojí herkulovská úloha,“ tvrdí Matti Anttonen, štátny tajomník fínskeho rezortu diplomacie.

žena, týranie

Francúzsko zápasí s nárastom prípadov násilia páchaného na ženách

20.09.2019 09:49

Rodovo motivovaná vražda ženy jej partnerom je najčastejšie spojená s dlhodobým týraním.

martinisuche

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 1534x
Priemerná čítanosť článkov: 1534x

Autor blogu

Kategórie

Archív