Založ si blog

Svet po Putinovi. ..

Nazvať bezprecedentnú vojenskú agresiu jedného štátu voči druhému „špeciálnou vojenskou operáciou“ je buď prejavom maximálneho sarkazmu a arogancie, alebo dômyselne premyslenej komunikačnej stratégie zameranej hlavne na vlastné obyvateľstvo. Alebo aj oboje…

 

Ak sa dal ešte do nedávna Putin považovať v rámci udržovania globálnej rovnováhy za toho rozvážnejšieho a racionálnejšieho, tak vo svetle výbuchov na Ukrajine padla aj táto paradigma.

Ruskému prezidentovi, ktorý sa rozhodol doviesť ako Mojžiš svoj národ do zasľúbenej zeme / rozumej obnoviť „slávu“ ZSSR / sa však more nerozostúpilo.

Môžeme sa len dohadovať, čo bolo tou hlavnou príčinou.

Či podcenenie „súpera“ /aj na základe nedostatočnej spravodajskej činnosti/, alebo vedomé obetovanie staršej vojenskej techniky a mladých neinformovaných brancov, v duchu minimalizovania škôd.

Ako to však momentálne vyzerá, vojnu ani jedna zo strán nepotrebuje.

Každý deň vojny totiž stojí strašne veľa. Ľudských životov i peňazí.

V tejto situácii už nemôže vyhrať ani jedna zo strán. Môžu len so cťou neprehrať. A cieľom všetkých vyjednávačov a mediátorov, by malo byť práve to.

Prezident Zelenskyj už dostal jednoznačné odpovede a pochopil, že jeho krajina sa do NATO a EÚ nedostane. Ani jeho volanie po bezletovej zóne na Ukrajine/ rozumej napadnutie ruských lietadiel nad ukrajinským územím lietadlami aliancie, čiže de facto zapojením sa vojsk NATO do konfliktu/ ostane nevyslyšané.

Z hrdinu týchto dní sa však takto môže stať tým človekom, ktorý mohol uzavrieť obojstranný kompromis a zabrániť tak ďalším stratám na ľudských životoch, ale  neurobil to včas. História totiž býva niekedy krutá.

Putin je možno zaskočený, ako málo má na tribúne „fanúšikov“. A väčšina z nich mu navyše fandí len potichu.

Napríklad takej Číne zrejme vyhovuje aj porazené Rusko, aj Rusko ako víťaz. To prvé by bolo v pozícii submisívneho a závislého suseda a to druhé, ako partner v zápase proti strýčkovi Samovi.

Aký však napokon bude svet po Putinovi ?

Už teraz je jasné, že bude mať nové pravidlá. A tým hlavným bude neobmedzený badžet na zbrojenie. Hlasy z Nemecka a aj iných štátov EÚ sú jednoznačné…

A keďže matematika nepustí, ak niekde pridáte, inde musíte ubrať.

A ktoré oblasti to budú, je snáď každému jasné.

Nezodpovedanou otázkou tiež bude, čo s Ruskom, ktorého občania dostali na čelo Kainovo znamenie ?

Čo s národom, ktorého veľká časť nevycíti rozdiel medzi bitkou o Stalingrad v roku 1942 a bitkou o Kyjev v roku 2022 ?

 

Ing. Martin Štunda

Koho poverí Zuzana Čaputová zostavením vlády?

10.08.2023

Najnovší predvolebný prieskum agentúry NMS Market Research pre denník SME vytvoril zdanie, že blížiace sa parlamentné voľby sa preklopili už do druhého kola podobne ako je to v prípade prezidentských volieb… Prieskum poukázal na fakt, že sa pravdepodobne formujú dva politické subjekty, ktoré do cieľa „dostihov“ dobehnú pred ostatnými o viac [...]

Ako sa zbaviť Igora Matoviča…

01.10.2022

Jedno mu musíme uznať. Je to majster svojho remesla. Remesla konšpirácie, manipulácie, intrigánstva, sebavyviňovania a sebastrednosti. Je to skrátka obchodná značka koncentrovaného zla. Igor Matovič… To, čo sa deje počas týchto dní v parlamente / rozumej odvolávanie Matoviča / nemusí ešte znamenať aj pri jeho odvolaní koniec Matoviča. Špina je totiž zažratá [...]

Zuzana Čaputová rezignovala…

16.06.2022

Zuzana Čaputová rezignovala. Nie, netešte sa / nie, nebojte sa/…podľa toho do ktorého tábora patríte. Rezignovala len na snahu o udržiavanie rovnováhy v spoločnosti a na nezaťahovanie do konfliktov. Aspoň tak akosi to zadefinovala na sociálnej sieti v deň tretieho výročia svojej inaugurácie. V Prezidentskom paláci horeli v stredu 15. júna na torte tri sviečky. Neviem, [...]

sydney

Útočník, ktorý ubodal v Sydney šesť ľudí, sa podľa polície zameral na ženy

15.04.2024 06:55

Päť zo šiestich mŕtvych sobotného útoku boli ženy, rovnako väčšina z 12 zranených.

Izrael, Irán, Joe Biden, Tel Aviv

ONLINE: USA odmietli tvrdenia, že vopred vedeli o útoku Iránu na Izrael

15.04.2024 06:15, aktualizované: 07:40

Teherán podľa nemenovaného amerického predstaviteľa Spojeným štátom odkaz po začatí útokov s tým, že budú "vysoko deštruktívne".

vojna na Ukrajine, Joe Biden, Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Zelenskyj poukázal na Izrael: To je skutočná obrana. Od spojencov žiada odvážnu akciu aj pre Ukrajinu

15.04.2024 06:00, aktualizované: 07:13

"Spojenci by nemali zatvárať oči pred ruskými raketami a dronmi, znamená to, že je potrebná akcia - odvážna," uviedol Volodymyr Zelenskyj.

vodičák

Slovenský pas vlani získalo rekordne veľa cudzincov a ďalšie tisíce oň žiadajú. U nás dominujú Srbi, u susedov Rusi

15.04.2024 06:00

Napriek zdĺhavým lehotám a náročnému procesu však každý rok slovenské občianstvo nadobúdajú stovky až tisíce cudzincov.

Martin Štunda

Dá sa to aj ináč...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 40
Celková čítanosť: 410764x
Priemerná čítanosť článkov: 10269x

Autor blogu

Kategórie