Založ si blog

Svet po Putinovi. ..

Nazvať bezprecedentnú vojenskú agresiu jedného štátu voči druhému „špeciálnou vojenskou operáciou“ je buď prejavom maximálneho sarkazmu a arogancie, alebo dômyselne premyslenej komunikačnej stratégie zameranej hlavne na vlastné obyvateľstvo. Alebo aj oboje…

 

Ak sa dal ešte do nedávna Putin považovať v rámci udržovania globálnej rovnováhy za toho rozvážnejšieho a racionálnejšieho, tak vo svetle výbuchov na Ukrajine padla aj táto paradigma.

Ruskému prezidentovi, ktorý sa rozhodol doviesť ako Mojžiš svoj národ do zasľúbenej zeme / rozumej obnoviť „slávu“ ZSSR / sa však more nerozostúpilo.

Môžeme sa len dohadovať, čo bolo tou hlavnou príčinou.

Či podcenenie „súpera“ /aj na základe nedostatočnej spravodajskej činnosti/, alebo vedomé obetovanie staršej vojenskej techniky a mladých neinformovaných brancov, v duchu minimalizovania škôd.

Ako to však momentálne vyzerá, vojnu ani jedna zo strán nepotrebuje.

Každý deň vojny totiž stojí strašne veľa. Ľudských životov i peňazí.

V tejto situácii už nemôže vyhrať ani jedna zo strán. Môžu len so cťou neprehrať. A cieľom všetkých vyjednávačov a mediátorov, by malo byť práve to.

Prezident Zelenskyj už dostal jednoznačné odpovede a pochopil, že jeho krajina sa do NATO a EÚ nedostane. Ani jeho volanie po bezletovej zóne na Ukrajine/ rozumej napadnutie ruských lietadiel nad ukrajinským územím lietadlami aliancie, čiže de facto zapojením sa vojsk NATO do konfliktu/ ostane nevyslyšané.

Z hrdinu týchto dní sa však takto môže stať tým človekom, ktorý mohol uzavrieť obojstranný kompromis a zabrániť tak ďalším stratám na ľudských životoch, ale  neurobil to včas. História totiž býva niekedy krutá.

Putin je možno zaskočený, ako málo má na tribúne „fanúšikov“. A väčšina z nich mu navyše fandí len potichu.

Napríklad takej Číne zrejme vyhovuje aj porazené Rusko, aj Rusko ako víťaz. To prvé by bolo v pozícii submisívneho a závislého suseda a to druhé, ako partner v zápase proti strýčkovi Samovi.

Aký však napokon bude svet po Putinovi ?

Už teraz je jasné, že bude mať nové pravidlá. A tým hlavným bude neobmedzený badžet na zbrojenie. Hlasy z Nemecka a aj iných štátov EÚ sú jednoznačné…

A keďže matematika nepustí, ak niekde pridáte, inde musíte ubrať.

A ktoré oblasti to budú, je snáď každému jasné.

Nezodpovedanou otázkou tiež bude, čo s Ruskom, ktorého občania dostali na čelo Kainovo znamenie ?

Čo s národom, ktorého veľká časť nevycíti rozdiel medzi bitkou o Stalingrad v roku 1942 a bitkou o Kyjev v roku 2022 ?

 

Ing. Martin Štunda

Ako sa zbaviť Igora Matoviča…

01.10.2022

Jedno mu musíme uznať. Je to majster svojho remesla. Remesla konšpirácie, manipulácie, intrigánstva, sebavyviňovania a sebastrednosti. Je to skrátka obchodná značka koncentrovaného zla. Igor Matovič… To, čo sa deje počas týchto dní v parlamente / rozumej odvolávanie Matoviča / nemusí ešte znamenať aj pri jeho odvolaní koniec Matoviča. Špina je totiž zažratá [...]

Zuzana Čaputová rezignovala…

16.06.2022

Zuzana Čaputová rezignovala. Nie, netešte sa / nie, nebojte sa/…podľa toho do ktorého tábora patríte. Rezignovala len na snahu o udržiavanie rovnováhy v spoločnosti a na nezaťahovanie do konfliktov. Aspoň tak akosi to zadefinovala na sociálnej sieti v deň tretieho výročia svojej inaugurácie. V Prezidentskom paláci horeli v stredu 15. júna na torte tri sviečky. Neviem, [...]

Rusko napadlo Ukrajinu…

06.02.2022

Rusko napadlo Ukrajinu. Nie, nedeste sa vážení čitatelia. Nie je to pravda. Aspoň nie v tomto okamihu. Ale ako pravda sa to mohlo javiť zhruba dvadsať minút v sobotu, keď americká spravodajská agentúra Bloomberg uverejnila tento titulok na svojom webe. Po stiahnutí tejto klamlivej informácie sa agentúra ospravedlnila slovami. „ Pripravujeme titulky pre mnohé scenáre a [...]

počasie, sneh, cesta, vodič, záveje, zima

Pozor, sneh už úraduje. Donovaly a Šturec uzavreli pre veľké autá

09.12.2022 20:12

Horské priechody Donovaly a Šturec sú uzatvorené pre vozidlá nad desať metrov.

Vakcína / Covid / Koronavírus /

EÚ reptá, že musí odoberať priveľa vakcín proti covidu. Chce tlačiť na firmy

09.12.2022 19:45

Európska únia nakupuje vakcíny proti COVIDU-19, ktoré sa nikdy nevyužijú, a chce rokovať s ich výrobcami o prerušení zmluvných dodávok a znížení dopytu.

Pápež František / Zuzana Čaputová /

Čaputová chce s pápežom debatovať ako viesť spoločnosť k väčšej súdržnosti

09.12.2022 19:05

Prezidentka Zuzana Čaputová sa bude s pápežom Františkom rozprávať o jednote a súdržnosti v spoločnosti.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Vláda padne, rozpočet prejde a voľby budú už v septembri. Prečo je to najreálnejší vývoj?

09.12.2022 19:00

Omnoho viac ako hodnoty a postoj ku kvalite tejto vlády zrejme zavážia zákulisné dohody a nájdenie spôsobu ako z tejto šlamastiky von. Aby bol vlk sýty, aj koza celá.

Martin Štunda

Dá sa to aj ináč...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 39
Celková čítanosť: 398026x
Priemerná čítanosť článkov: 10206x

Autor blogu

Kategórie