Založ si blog

Pán Matovič, kedy nás začnete čipovať ?

 

Je síce rok 2020, ale momentálne udalosti vyvolávajú asociácie na rok 1984. Teda konkrétne na kultový dystopický román anglického spisovateľa Georgea Orwella z roku 1949 s názvom „1984“.

 

V roku 1984 je svet rozdelený na tri mocnosti: Euráziu, Východoáziu a Oceániu. V podstate sú všetky tri mocnosti rovnaké. Vládne v nich tvrdá diktatúra, bieda a obyvatelia každej z mocností fanaticky nenávidia ľudí vo zvyšných dvoch. Všetky tri mocnosti sú neustále vo vojnovom konflikte, bojujú o tie územia, ktoré nepatria ešte žiadnej z nich a o konečné víťazstvo a vládu nad svetom, hoci sa to žiadnej z nich nemôže nikdy podariť. Hlavným hrdinom románu je úradník Winston Smith, ktorý žije v Oceánii, v Londýne.

Na čele diktatúry tu stojí tzv. Veľký brat a ústredné heslá tejto  diktatúry sú:

Vojna je mier
Sloboda je otroctvo
Nevedomosť je sila

Životná úroveň sa stále zhoršuje. Winston pracuje ako úradník na Ministerstve pravdy, ktoré sa zaoberá manipulovaním všetkých článkov a historických dokumentov. Winstonovou prácou je meniť minulosť.

Dej knihy sa odohráva v jednom roku, v krajine kde neplatia žiadne písané zákony a nie je kam utiecť. Ide o zobrazenie diktatúry, ktorá vládne tak efektívne, že si ľudia prestávajú uvedomovať iné možnosti, prestávajú myslieť. Vnímajú len heslá a priemyslovo vytváranú zábavu (romány, poéziu aj hudbu vytvárajú špeciálne stroje).

Určite je všetkým veľmi dobre známy aj iný spisovateľ, Jules Verne, ktorého sci-fi knihy mnohokrát predpovedali technologický vývoj v ďalekej budúcnosti.

Človek je zvláštny tvor. To, čo sa mu niekedy zdá absolútne neprijateľné, dokáže v určitom okamihu považovať za jedinú možnosť. Tým okamihom býva najčastejšie emócia strachu a silný pud sebazáchovy. Obava z možnej straty života hravo prekoná obavu zo straty slobody.

Iste. Za dverami nám číha strach.

Ročne zomrie od hladu niekoľko miliónov detí. V zbytočných vojnách a následných genocídach ďalšie milióny. A nikto nebije na poplach, neobmedzuje pohyb ľudí a nesnaží sa ich monitorovať.

Lebo „Vojna je mier“. Lebo „Sloboda je otroctvo“. Lebo „Nevedomosť je sila.“

A strach je tak strašne ďaleko.

Samozrejme netreba podceniť momentálne nebezpečenstvo a musíme byť opatrní a disciplinovaní. Ale zároveň aj byť v strehu. Nielen voči korona vírusu , ale aj voči politikom a zákonom, ktoré sa v týchto časoch snažia prijať.

Dnes je to obmedzenie pohybu a monitorovanie ľudí cez mobily, ktoré sa ukazuje ako neefektívne a zajtra to môžu byť oveľa sofistikovanejšie metódy.

Veľký brat je totiž vynaliezavý.

Dnes sú to napríklad v Maďarsku vojaci vo vedení inštitúcií a závodov a zajtra to môžu byť vojaci vo vedení štátu.

Veľký brat môže všetko.

Je lepšie sa dnes báť, ako sa zajtra zľaknúť. Sme totiž  žabou, ktorú hodili do horúcej vody a jej teplotu postupne zvyšujú. Ak si nedáme pozor už sa nám nikdy z tej vody nepodarí vyskočiť.

A niekto si bude potom pochutnávať na chutných žabích stehienkach.

 

Martin Štunda

Igor Matovič sa s nami hrá ako mačka s myšou.

02.04.2020

Keď pred rokmi pozval Róberta Kaliňáka na „férovku“ do zákulisia parlamentu vyzeral ako veľký frajer. Napokon z toho nič nebolo a dokonca Igor navrhol Róbertovi tykanie. Keď potom ďalšie roky vykrikoval ako kradnú politici a oligarchovia Smeru pôsobil ako veľký protikorupčný bojovník. Napokon z toho tiež nič hmatateľné nebolo . Jedine ak to, že manželka [...]

Ako si predseda parlamentu kaká do úst. . .

24.03.2020

Novozvolený predseda parlamentu je skutočne zaujímavá postava na slovenskej politickej scéne. Vďaka svojej minulosti je akoby vystrihnutý z československého filmu natočeného v roku 1988 s názvom „Bony a klid“. Film vtedy poukázal na odvrátenú tvár socializmu a tou bola akási šedá ekonomika prezentovaná vekslovaním s bonami /alternatívna mena na nákup [...]

Buongiorno mister Pellegrini. . .

20.03.2020

Raz príde taký deň. Keď prestanú intenzívne zvoniť telefóny, keď sa zrazu z vášho okolia vytratia bodyguardi a na letisku vás nečaká vládny špeciál. Skrátka, keď sa z najmocnejšieho človeka v krajine stane „iba radový poslanec.“ Peter Pellegrini sa momentálne dostal do bodu nula. Keď si ho v turbulentnom období po vražde Jána Kuciaka a Martiny [...]

krízový štáb,

Krízový štáb zatiaľ neprijal prísnejšie opatrenia počas Veľkej noci

03.04.2020 20:25, aktualizované: 20:33

V nedeľu sa stretne konzílium epidemiológov, infektológov, detských lekárov a ďalších odborníkov, ktorí dajú odporúčanie vláde.

Nemecko Hanau podujatie smútočné obete streľba

Útočník z Hanau absolvoval bojový výcvik na Slovensku

03.04.2020 18:52

Útočník vo februári v nemeckom meste Hanau zastrelil deväť ľudí zahraničného pôvodu.

Francúzsko koronavírus prevoz pacienti

Projekt neschválili UPJŠ pre porušenie podmienky, tvrdí ministerstvo

03.04.2020 18:37

Podľa Výskumnej agentúry podala univerzita voči zamietavému rozhodnutiu žiadosť o jeho preskúmanie.

NR SR / Parlament / Vláda /

Národná rada má prerokovať opatrenia z envirorezortu

03.04.2020 18:12

Plénum parlamentu sa zíde v utorok 7. apríla o 10.00 h.

Martin Štunda

Dá sa to aj ináč...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 221016x
Priemerná čítanosť článkov: 14734x

Autor blogu

Kategórie